Holstein Breed Show Results

Grand Champion and Senior Champion: Senior 3 Year Old, Paulinn Sanchez Bonnie 938, Jill Seiler, Sedgwick County

Reserve Grand Champion and Reserve Senior Champion: 4 Year Old, Paulinn Sanchez Starburst 800, Jill Seiler, Sedgwick County

Junior Champion: Spring Yearling, Jons-D Carson Ashlee, Benton Rokey, Nemaha County

Reserve Junior Champion: Winter Yearling, Rokeyroad Brokaw America, Brandon Rokey, Nemaha County

 

Grand Champion Holstein

Results by Class:

Spring Heifer Calf: 1. Sophie Leach, Leavenworth County, Lin-Crest Malone Crumbs; 2. Cole Meyer, Washinton County, Miss-Long-Green Time Abby; 3. Aubrey Hays, Sedgwick County,Hays-Zdreams Atlantc Ariel; 4. Peyton Hays, Washington County, RCD-Meyer Avalon Lacy

Winter Heifer Calf: 1. Katelyn Klipp, Washinton County, RI Jul Sid Glamor; 2. Drew Benfer, Cloud County, Four Streams Goldchip Bella; 3. Chad Mueller, Marion County, Fran-Do Atwood Feisty 1329; 4. Ryan Meyer, Washington County, RCD-Meyer Baxter Lexi; 5. Chad Mueller and Jill Seiler, Marion County, Chill Armani Macchiato 1303-Tw; 6. Kirk Heimer, Saline County, Ruby

Fall Heifer Calf: 1. Jacob Klipp, Washington County, Four Streams AJ Molly-Red; 2. Davin Benfer, Cloud County, Cloverhillfm Hayley-Red-ET; 3. Jenna Rokey, Nemaha County, Rokeyroad Goldchip Razor P; 4. Chad Mueller, Marion County, Fran-Do Magenta Eva-Red; 5. Taylor Hays, Sedgwick County, MDF Definat 4174 Red; 6. Malorie Depenbusch, Cowley County, Charlotte; 7. Kaylee Heimer, Saline County, Priscilla

Summer Yearling: 1. Dillon Rokey, Nemaha County, Rokeyroad Rockstar Siesta P; 2. Connor Eastburn, Sedgwick County, MS MDF GW Atwood 4135; 3. Zachary Meyer, Washington County, S-Z Meyer May Gotcha

Spring Yearling: 1. Benton Rokey, Nemaha County, Jons-D Carson Ashlee; 2. Drew Benfer, Clud County, Valleyville Brokaw Berths ET; 3. Trevor Klipp, Washington County, Four Streams Lockin Breanna; 4. Cole Schneider, Saline County, Snoopy; 5. Bayleigh Schneider, Saline County, Sunflower; 6. Kirsten Heimer, Saline County, Rosie

Winter Yearling: 1. Brandon Rokey, Nemaha County, Rokeyroad Brokaw America; 2. Rachel Hays, Sedgwick County, MDF Atwood Noelle; 3. Malorie Depenbusch, Cowley County, Holly

Fall Yearling: 1. Jill Seiler, Sedgwick County, Paulinn Atwood Dream 1136; 2. Melissa Henderson, Cowley County, Oreo

Junior 2 Year Old: 1. Brandon Rokey, Nemaha County, Rokeyroad Baltimore Miracle; 2. Jill Seiler, Sedgwick County, Paulinn Guthrie Madison 1094; 3. Erin Leach, Leavenworth County, Lin-Crest Barbwire Crackers; 4. Jacob Klipp, Washington County, Bode-Acres Barbwire Rachel Rae RC

Senior 2 Year Old: 1. Tricia Schmitz, Marshall County, AJ-Schmitz Sailing Riannon; 2. Jill Seiler, Sedgwick County, Paulinn Braxton Spearmint 1055; 3 Chad Mueller, Marion County, Fran-So Debonair Bluebell 1041; 4. Taylor Leach, Leavenworth County, MS Lin-Crest HBGChip Fidget; 5.Trevor Klipp, Washinton County, Four-Streams Braxton Bee-ET; 6. Oliver Schmitz, Leavenworth County, AJ-Schmitz Sailing Eve 955; 7. Rachel Hays, Sedgwick County, Hays-Zdreams Shock Sofia-TW; 8. Ryan Meyer, Washington County, Ryan-Meyer Haven Layla; 9. Zachary Meyer, Washington County, S-Z Meyer Christmas Blastoff

Junior 3 Year Old: 1. Taylor Klipp, Washington County, Miss LongGreen S Raven-ET

Senior 3 Year Old: 1. Jill Seiler, Sedgwick County, Paulinn Sanchez Bonnie 938; 2. Audrey Schmitz, Marshall County, AJ-Schmitz Freddie Ryann

4 Year Old: 1. Jill Seiler, Sedgwick County, Paulinn Sanchez Starburst 800; 2. Graham Eastburn, Sedgwick County, Hays-ZDreams Jasper Amy 3375; 3. Ryan Meyer, Washington County, Ryan-Meyer Desmond Daisy

Aged Cow: 1. Tracy Schmitz, Marshall County, AJ-Schmitz Bolton Persia; Simon Schmitz, Marshall County, AJ-Scmitz Cadet Chime 735

Dry Cow: 1. Ryan Benfer, Clay County, On-CloudNine SMTC Ashlyn-ET